Co warto zobaczyć w Norwegii podróżując na motocyklu?

poniedziałek, 7 lipca 2014
Norwegia jest niesamowicie barwnym i ciekawym krajem, wartym odwiedzenia, i poznania go chociażby z wierzchu. Od czego zacząć? Najlepiej od stolicy, Oslo, gdzie zobaczymy skocznię narciarską, słynny Pałac Królewski, siedziba monarchów, obecnie Haralda V wraz z żoną. Następnie jest Twierdza Akershus, zbudowana do obrony Oslo przed najeźdźcami. Oprócz walorów wizualnych, w twierdzy znajduje się muzeum militariów, oraz mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej. Ciekawą rzeczą jest niewątpliwie jeszcze muzeum statku polarnego Fram z przełomu XIX i XX wieku. Właśnie ten statek wsławił się wyprawami na Arktykę i Antarktykę.


Kolejnym miastem, które trzeba zobaczyć jest Bergen, gdzie znajdziemy Targ Rybny, gdzie możemy kupić praktycznie wszystko, co ma związek z morzem . Alesund to miasteczko wyglądające jak z baśni. Znajduje się na sieci wysepek, pełne wąskich kanałów i uliczek. Zapierający dech w piersiach widok w nocy potęguje magiczne oświetlenie.

Będąc w Norwegii pamiętajmy o fiordach. Te głęboko wrzynające się w ląd zatoki, wijące się pośród gór, są symbolem całego kraju. Znajdziemy bez problemu prom, który zabierze nas na wycieczkę po fiordach. Geirangerfjord jest najpiękniejszym norweskim fiordem, jednocześnie wpisanym na listę UNESCO. Skoro jesteśmy przy temacie wędrówek, warto wspiąć się na Dalsnibba, szczyt w Górach Skandynawskich. Panuje opinia, że widok roztaczający się ze szczytu jest najpiękniejszy na świecie.

Geiranger to niewielka miejscowość, leżąca nad brzegiem fiordu. Tamte okolice to najgęstszy ruch turystyczny w Norwegii. Trollstigen to tzw. 'droga trolli', czyli krajowy odcinek drogi, z jedenastoma serpentynami, prowadzącymi pomiędzy skalnymi urwiskami. Przy tej drodze znajduje się najprawdopodobniej jedyny na świecie znak 'Uwaga trolle'. Preikestolen to epicki klif położony nad fiordem, gwarantujący mocne wrażenia i świetne widoki. Płaski szczyt klifu jest naturalnym tarasem widokowym.

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny wpis! Wszystkie opisane miejsca warte są zobaczenia! :) (nie tylko podróżując motocyklem) ;)

    OdpowiedzUsuń